Бъдете ясни от самото начало
В началото на работата личния асистент и човека с увреждане, който е и работодател, трябва да установят граници за това как ще се свързват един с друг и да обсъдят как ще се справят с всякакви проблеми, например, ако границите работодател-работник са се размили или ако някой от тях не е доволен от нещо.
Говорете помежду си
Всеки очаква другия да си свърши работата – личния асистент да изпълни задълженията си по индивидуалните нужди на човека с увреждане, а самия човек с увреждане няма да направи нещо, което излага асистента на опасност или го кара да нарушава закона.
Ако някоя от страните смята, че другата нарушава правата й, трябва да проведат разговор. Ако това не разреши въпроса трябва да се търси външна медиация.
Комуникацията е жизненоважна за преодоляването на всякакви проблеми. Колкото по-бързо се говори за тях, толкова по-бързо може да се разрешат.
Получаване на помощ и съвет
Във всички случаи се препоръчва всяка от страните да инициира разговор с отсрещната страна възможно най-рано, а не по-късно, така всякакви проблеми може да се разрешат по приятелски начин.
Ако обаче не можете да разрешите проблема директно и се нуждаете от съвет, може да се свърже с трудов медиатор или пишете на доставчика на услугата, в случая на нашия закон за лична помощ това е общината.
Можете също така да получите съвет от нашите застъпници – по електронната поща, телефон или директно в чата ни (виж оранжевото балонче долу вдясно на екрана) – или друга организация, които имат експертиза по темата за личната помощ.